Numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, pod którym także dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim (można też uzyskać wsparcie w języku rosyjskim).
DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
BROSZURY INFORMACYJNE
Departament Kształcenia Ogólnego MEiN przekazał dla uczniów i rodziców dwie broszury w wersji elektronicznej: “Dzieci w wirtualnej sieci” i “Nastolatki w wirtualnym tunelu”.
Publikacje opracowane zostały przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu.
Kliknij w link, aby przeczytać:
Konkurs z informatyki w Szkole Podstawowej w Dydni
Celem konkursu informatycznego jest rozwijanie u uczniów umiejętności rozwiązywania problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji oraz rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera.
Konkurs z informatyki dla uczniów szkół podstawowych jest konkursem przedmiotowym organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty na podstawie zarządzenia i przekazanym do prowadzenia przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Udział uczniów w konkursie jest dobrowolny. Konkurs obejmuje i poszerza treści podstawy programowej przedmiotu Informatyka w szkole podstawowej.
I etap – szkolny (9 grudnia 2021 r.) polegał na rozwiązaniu arkusza zadań zawierającego podstawy tworzenia i testowania programów w języku Python oraz podstawy algorytmicznego rozwiązania problemów w zakresie wymagań podstawy programowej z informatyki do szkoły podstawowej.
Ze Szkoły Podstawowej w Dydni w I etapie konkursu uczestniczyli:
Michał Kopczyk, Dawid Bocoń i Adrian Zdziarski uczniowie klasy VII b. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Michał Kopczyk i Dawid Bocoń.
II etap – rejonowy (25 stycznia 2022 r.) polegał na rozwiązaniu zadań na platformie konkursowej moodle w zakresie poszerzonych wymagań podstawy programowej z informatyki do szkoły podstawowej. Uczniowie Michał Kopczyk i Dawid Bocoń rozwiązali zadania programistyczne, porównując swoją wiedzę i umiejętności z najlepszymi uczniami w województwa podkarpackiego.
Dziękuję za udział w konkursie.
Opr. P. Szul
Do finału Konkursu Wiedzy Technicznej pod hasłem "sapere aude"
4 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się I etap Konkursu Wiedzy Technicznej pod hasłem „sapere aude” - odważ się być mądrym organizowany przez Zeszpół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
Konkurs ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje zagadnienia z zakresu podstawy programowej w szkole podstawowej z: matematyki, fizyki, chemii, informatyki oraz dodatkowo zagadnienia z szeroko rozumianej techniki od historii wynalazków po nowoczesne osiągnięcia w tej dziedzinie.
W Konkursie mogli wziąć udział uczniowie uczęszczający do klasy 7 i 8 szkoły podstawowej z terenu województwa podkarpackiego.
W tym roku ze Szkoły Podstawowej w Dydni udział w konkursie wzięło trzech uczniów:
1. Emilia Sokołowska,
2. Marek Marszałek,
3. Michał Łuczycki.
Do finału zakwalifikowało się 43 uczniów z 25 szkół z województwa podkarpackiego. Wśród finalistów na bardzo wysokim 7 miejscu znalazł się Marek Marszałek oraz Emilia Sokołowska, uczniowie klasy VIII b. Tabela wyników w linku. I etap Konkursu polegał na rozwiązaniu przy stanowisku komputerowym testu, udostępnionego na stronie organizatora KWT. Test zawierał 40 pytań jednokrotnego wyboru. Czas przeznaczony na rozwiązanie wynosił 60 min. Punktacja: poprawna odpowiedź 1 punkt.
30 marca 2022 r. Emilia i Marek wezmą udział w finale Konkursu Wiedzy Technicznej wyjeżdżając do ZSTiO do Jarosławia.
Pięknie gratuluję sukcesu i czekamy na finał.
Opr. P. Szul
1
IX Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej
W miniony czwartek tj. 10 marca 2022 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbył się finał IX edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Konkurs został wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.Tegoroczna edycja zgromadziła w „Mechaniku” rekordową liczbę uczniów z całego województwa podkarpackiego, gdyż w rywalizacji finałowej udział wzięło 91 uczniów z 27 szkół podstawowych. Organizatorzy konkursu wraz z uczniami ZSM przygotowali dla uczestników wiele dodatkowych atrakcji. Zaprezentowano m.in. drukarkę 3D, na której drukowano dla uczniów pamiątkowe breloczki z imieniem, ploter, który rysował różne skomplikowane rysunki techniczne, zdalnie sterowany robot wyposażony w kamerę oraz ramię robota. Zaprezentowano również modele silników spalinowych, pompę cieczy wykonaną w całości metodą druku 3D oraz motorynkę ze zmodyfikowanym silnikiem. Niewątpliwie największą atrakcją dla uczniów, ale również i ich opiekunów okazał się symulator lotu szybowcem. Część prezentowanych projektów została wykonana przez uczniów wraz z nauczycielami jako rezultaty odbytych mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus+.
Tegoroczny konkurs składał się z trzech części: pierwsza część to test jednokrotnego wyboru, za którą można było uzyskać maksymalnie 30 punktów, w drugiej części uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z zadaniami praktycznymi, które zostały przygotowane w laboratoriach Centrum Kształcenia Zawodowego, z maksymalną liczbą punktów do uzyskania - 30, i w końcu trzecia część konkursowa, to jazda na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy Maluch 126p, za którą 20 najlepszych uczniów otrzymało od 1 do 20 punktów. O wynikach rywalizacji zadecydowała sumaryczna liczba punktów ze wszystkich części konkursowych, co pozwoliło organizatorom wybrać laureatów tegorocznej edycji konkursu.
Szkołę Podstawową w Dydni reprezentowało trzech uczniów z klasy VIII b:
1. Emilia Sokołowska,
2. Michał Marszałek,
3. Marek Marszałek.
Nasi uczniowie po czterech godzinach intensywnych zmagań zdobyli do 69% liczby punktów uzyskanych przez zwycięzcę konkursu. Zważywszy na stopień trudności, zagadnienia matematyczne, fizyczne, informatyczne, mechaniczne, konstrukcyjne maszyn, technologie lotnicze, znajomość technicznego języka angielskiego gratuluję Emilii, Markowi i Michałowi za podjęcie wyzwania i uczestnictwo w tej intelektualnej rywalizacji.
Opr. P. Szul
3
PROGRAM "SZKOŁA Z KLASĄ"
15 marca 2022 roku zakończyliśmy drugie wyzwanie programu Szkoła z Klasą. Pracowaliśmy metodą design thinking, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Efektem przeprowadzonych działań jest "Szkolne Koło Dziennikarskie" i "Kółko Artystyczne".
J. Kłodowska
Archiwum Aktualności