JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM EGZAMINACYJNYM
DZIEŃ FRANCUSKI: W PASKI I W BERECIE
DZIEŃ BRYTYJSKI W NASZEJ SZKOLE
KLASA VI NA I BRZOZOWSKIM RAJDZIE EKOLOGICZNYM ,,BRZOZA 2022”
Dnia 21 kwietnia uczniowie klasy VI uczestniczyli w I Brzozowskim Rajdzie Ekologicznym ,,Brzoza 2022” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Historyczno-Krajoznawcze Ziemi Brzozowskiej. Oprócz uczniów naszej szkoły w rajdzie wzięły udział dzieci z Jabłonki, Starej Wsi oraz Brzozowa, a prowadzili go doświadczeni przewodnicy: dr Edward Marszałek, Mateusz Podkul i Jacek Cetnarowicz.
Trasa wędrówki wiodła przez obszar dwóch powiatów – krośnieńskiego i brzozowskiego. Przemierzaliśmy Kombornię, Wolę Komborską, Jabłonicę Polską, Malinówkę, Starą Wieś aż doszliśmy do Brzozowa. Podczas rajdu mogliśmy poznać ciekawostki przyrodnicze związane z Ziemią Brzozowską, szczególnie z cisami, które rosną na terenie rezerwatów przyrody ,,Kretówki” oraz ,,Cisy w Malinówce”. Podczas wycieczki obejrzeliśmy również kilka ,,deskali” Arkadiusza Andrejkowa. Zatrzymaliśmy się także przy krzyżu upamiętniającym śmierć Antoniego Żubryda.
Na koniec rajdu czekał na nas ciepły poczęstunek w postaci dań z grilla oraz herbaty. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę oraz skrypt rajdowy z odwiedzonymi miejscami, a szkoła – podziękowanie za udział w tym wydarzeniu.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy był quiz, w którym udział wzięli przedstawiciele każdej ze szkół. Drużyna reprezentująca gminę Dydnia, w składzie której znaleźli się Kornelia Dmitrzak i Marcin Wolwowicz z naszej szkoły oraz uczeń Szkoły Podstawowej w Jabłonce, zajęli w konkursie II miejsce. Nagrody wręczyli Starosta Brzozowski – Pan Zdzisław Szmyd oraz przedstawiciel organizatora – Pan Zbigniew Sobota.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Szkolne Koło Dziennikarskie
Opiekun: Monika Kij
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
TRADYCJE WIELKANOCNE
Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Zwiastuje ona Zmartwychwstanie Pańskie i zwycięstwo nad śmiercią. Jest to święto ruchome, czyli co roku wypada w innym czasie. Obchodzimy wiele tradycji związanych z tym wydarzeniem. Jedną z nich jest przeżywanie Wielkiego Tygodnia, na którego zakończenie – w Wielką Sobotę – idziemy do kościoła święcić pokarmy.
Pokarmy na wielkanocnym stole są związane z naszą wiarą. Tradycja święcenia zaczęła rodzić się na zachodzie w VIII wieku. Najważniejszym z symboli jest baranek oznaczający Jezusa Zmartwychwstałego. Jajka symbolizują nowe życie. Wędliny oraz kiełbasy ukazują dobrobyt i obfitość, natomiast sól prawdę, a także oczyszczenie. Chrzan oznacza siłę, a kawałek ciasta (najlepiej upieczonego własnoręcznie) ludzką pracę. Ser symbolizuje związek człowieka i przyrody, a królik płodność, tudzież nadejście wiosny.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odbywa się uroczyste śniadanie. Czym jest śniadanie? Pewnie każdy potrafiłby na to odpowiedzieć. Jest to najważniejszy posiłek dnia, który dodaje nam energii i siły. Lecz zwykłe śniadanie różni się od wielkanocnego. Przez czterdzieści dni pościmy, lecz po zakończeniu postu i Wielkiego Tygodnia możemy najeść się do syta. Zjeżdżają się krewni, po czym cała rodzina zasiada do stołu. Ale zanim przejdziemy do świętowania, konieczna jest modlitwa w podzięce Panu za życie i za obfite dary. Po modlitwie możemy rozpocząć śniadanie. Na początku dzielimy się jajkiem, składając sobie życzenia. Naszym przyjaciołom możemy złożyć życzenia internetowo!
Poniedziałek Wielkanocny nazywamy śmigusem-dyngusem. Legenda głosi, że dziewczyna, która nie zostanie oblana, nie wyjdzie za mąż. Śmigus-dyngus prawdopodobnie pochodzi z tradycji słowiańskich. Początkowo nie był akceptowany przez kościół, bo uznawano go za święto pogańskie. Podejście kościoła zmieniło się w XVIII wieku, kiedy skojarzono go z chrześcijańskim symbolem chrztu.
Szkolne Koło Dziennikarskie:
Kacper Bogaczewicz
Gabriela Czebieniak
Marcin Wolwowicz
Opiekun: Monika Kij
Archiwum Aktualności